piątek, 23 czerwca 2017

Budowa piwnicy - częściowe podpiwniczenie pod garażem


Piwnica w domu
Coraz rzadziej w dzisiejszych czasach inwestorzy decydują się na budowę piwnicy, przed rozpoczęciem naszej budowy również mierzyliśmy się z tym tematem i ostatecznie zdecydowaliśmy się częściowo podpiwniczyć nasz wymarzony dom. Muszę przyznać, że decyzja nie należała do najłatwiejszych, ale po kolei, pozwolę sobie wymienić nasze argumenty, które ostatecznie zaważyły na podjętej przez nas decyzji:
- w planowanym projekcie naszego domu chcieliśmy jak najefektywniej wykorzystać powierzchnię gospodarczą bez konieczności przesuwania fundamentów - po prostu nie chcieliśmy zaburzać kształtu i proporcji bryły domu,
- brak możliwości dobudowania wygodnego strychu
- poprzez przeniesienie kotłowni do piwnicy będzie można swobodnie zamontować wszystkie niezbędna sprzęty takie jak: piece, kotły, rekuperatory, uzdatniacze wody a tym samy będzie można powiększyć część garażową
- uzyskanie dodatkowej powierzchni na magazyn rzeczy rzadziej używanych/ bądź używanych sezonowo tj. narzędzia ogrodnicze, kosiarki, węże, sprzęty sportowe, ozdoby choinkowe itp.
- wspaniałe miejsce na regał z winem :)
- bezpośrednie połączenie z domem, co w przypadku oddzielnych budynków gospodarczych jest znacznie wygodniejsze np w przypadku gdy chcemy sięgnąć po jakieś narzędzie.
-przy małej działce nie tracimy powierzchni ogrodowej

To chyba najważniejsze argumenty, które popchnęły nas w stronę budowy piwnicy. Oczywiście, wraz z decyzją o budowie piwnicy, zdawaliśmy sobie sprawę, iż koszty budowy domu wzrosną, mimo to, cały czas wierzę, że jest to słuszna decyzja. Budując piwnicę musieliśmy zwiększyć ściany fundamentowe, ze względu na podopiwniczenie tylko części garażowej pod częścią mieszkalną rwównież musieliśmy zgłębić ławy fundamentowe metodą schodkową, które połączyły część niepodpiwniczoną z piwnicą.. co oczywiście wiązało się z wyższymi kosztami. Dodatkowe koszty dotyczyły głębszych wykopów, dodatkowego stropu nad piwnicą, izolacji przeciwwilgociowych oraz schodów prowadzących do piwnicy. Na podpiwniczenie domu na pewno nie powinno się decydować, w przypadku, gdy na działce utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych - wówczas izolacja przeciwilgociowa może być bardzo kosztowna a i tak nie ma całkowitej gwarancji, że po jakimś czasie nie bedziemy mieć przecieków.

A o to i dokumentacja stanu obecnego naszej piwniczki:

Piwnica w domu - ściany budowane z bloczków fundamentowych

Piwnica w domu - schody

Budowa piwnicy5 komentarzy:

 1. Witam! My również kupiliśmy projekt ksenia ii, ale ruszymy z budowaą może na wiosne dopiero :). Zastanawiamy się nad podpiwniczeiem części domu/garażu. Gdzie zaplanowaliście zejście do piwnicy? W jakim województwie budujecie domek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podpiwniczenie pod garażem a zejście w miejscu dawnej kotłowni, w nowym układzie kotłownia znajduje się w tym samym miejscu tylko poziom niżej bo w piwnicy a garaż zyskał dodatkową przestrzeń na rowery :) powodzenia z budową:)

   Usuń
 2. Dziękuję bardzo za odp.
  Z przyjemnoscia bedziemy sledzic bloga :)
  Martwie sie jeszcze lazienka na dole. Nie uwaza pani ze jest za mala?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i zachęcam do dalszego śledzenia. Biorąc pod uwagę dostępne łazienki na piętrze myślę, że łazienka na dole będzie wystarczająca, będzie głownie pełniła rolę toalety, a zamontowanie kabiny prysznicowej będzie ułatwieniem podczas wizyty gości :)jak powstaną fizyczne ścianki działowe łatwiej również będzie ocenić rozmiary, więc może wtedy powrócę do tematu.... pozdrawiam

   Usuń
 3. Witam, również zastanawiamy się nad zakupem projektu - rozwiązanie w postaci piwniczki bardzo mi się podoba - zastanawialiśmy się nad powiększeniem stryszku nad garażem i połączeniem go z domu, ale nie za ciekawie to wyglądało i miejsca zbyt dużo też nie byłoby. Ciekawa jestem orientacyjnie ile kosztowało u Państwa podpiwniczenie. My na pewno będziemy rezygnować z kominka i też wprowadzać inne zmiany. Ogrzewanie na pewno na paliwo stałe, zastanawiamy się też nad solarami...

  OdpowiedzUsuń