środa, 5 kwietnia 2017

pozwolenie na budowePozwolenia na budowę

Tu zbudujemy nasz dom...

Pozwolenie na budowę wydane, można ruszać z budową, ale żeby zdobyć ten cenny dokument trzeba było się dużo napocić. Oczywiście, podejrzewam, że co pozwolenie to inna historia, ale dzisiaj opowiem Wam naszą historię, historię która zbliżyła nas do realizacji naszych marzeń o budowie własnego domku.


Od czego zaczęliśmy1. Projekt domu

My realizację naszych marzeń o własnym domu rozpoczęliśmy od wyboru projektu. Zdecydowaliśmy się na zakup gotowego projektu, ponieważ taka opcja ma wiele zalet, najważniejszą jest to, że jest ona szybko dostępna, nie trzeba długo czekać, w większości biur dostępny projekt jest już od ręki i można znaleźć taki projekt, który spełnia nasze oczekiwania. Wybór projektu domu jest sprawą kluczową, rzutuje bowiem na dalsze etapy, dlatego dobrze trzeba określić swoje potrzeby i oczekiwania. Dobrze wybrany projekt, który jest dopasowany do potrzeb przyszłych mieszkańców to połowa sukcesu. Im bardziej spełnia nasze oczekiwania tym mniej zmian w nim będzie trzeba wprowadzać, a jak wiadomo wszystkie zmiany ciągną za sobą dodatkowe koszty. 


2.Wybór odpowiedniej działki


My stratowaliśmy z pozycji bezdziałkowca, dlatego dla tych, którzy posiadają działkę i na niej chcą postawić swój domek polecam dopasować projekt do działki, tzn znaleźć taki projekt domu, który będzie dobrze wyglądał i wkomponowywał się w przestrzeń ziemi na której będzie stał. 
Na etapie kupna działki najwłaściwszym podejściem jest już posiadanie gotowego wybranego projektu (nie mówię tu o samym zakupie, ale warto już mieć jakiś konkretny projekt na oku, w którym chcemy zamieszkać), gdyż działki, które posiadają już wydane warunki zabudowy przeznaczone są pod określony rodzaj zabudowy, na niektórych terenach są pewne odgórnie narzucone warunki, których nie da się zmienić np. co do ilości kondygnacji, szerokości ściany frontowej, rodzaju dachu itp. Podczas wybierania odpowiedniej działki bardzo dobrze korzystać jest ze strony geoportalu gdzie można sobie podglądnąć wymiary działki, która jest w sprzedaży, gdyż czasami takiej informacji brakuje a na przykład zależy nam na określonej szerokości aby na niej zmieścić swój wymarzony domek. Zaoszczędzi to przy okazji nasz czas, bo nie musimy jechać na miejsce by dowiedzie się ze ta działka jednak jest za wąska itp.
Uzbrojenie działki ma znaczny wpływ na przyśpieszenie realizacji naszej inwestycji.
Przed zakupem działki księgi wieczyste nieruchomości sprawdzić można online w systemie ksiąg wieczystych online.

4. Warunki zabudowy


W sytuacji, gdy kupiliśmy działkę z warunkami zabudowy i nasz dom spełnia wszystkie parametry w niej zawarte możemy przenieść tej decyzji na siebie, a polega to na złożeniu w urzędzie odpowiedniego oświadczenia woli. 
My postaraliśmy się o wydanie zupełnie nowych warunków zabudowy. W tym celu należy w urzędzie gminy złożyć odpowiedni wniosek wraz z dość ogólnym opisem inwestycji, którą planujemy zrealizować. Przed złożeniem wniosku, należy również załączyć oświadczenie dostawców mediów, że istniejące uzbrojenie terenu jest wystarczające do realizacji naszego domu. Na wydanie takiej decyzji od dostawcy energii elektrycznej czekaliśmy prawie miesiąc, dopiero wtedy mogliśmy złożyć wniosek w urzędzie gminy o wydanie warunków zabudowy. Dlatego sam proces uzyskania warunków zabudowy nie należał do najkrótszych okresów w naszym życiu - zajęło nam to około 3miesięcy a więc sporo czasu.

-        3. Adaptacja projektu wraz ze zagospodarowaniem terenu


Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę należy wykonać adaptację projektu wraz z zagospodarowaniem terenu. Do realizacji tego etapu udaliśmy się do biura architektonicznego w którym ustaliliśmy wszystkie dalsze kroki i działania.  Potrzebny był tutaj już gotowy projekt, przed zakupem gotowego projektu nasz architekt ocenił, czy projekt ten wpasowuje się w wydane na naszą działkę warunki zabudowy. Architekt zlecił również wykonanie mapy do celów adaptacyjnych a w międzyczasie ustaliśmy z nim wszystkie zmiany naszego projektu, które chcieliśmy wprowadzić do naszego projektu (będzie o tym w kolejnym poście). Po złożeniu wniosku czekaliśmy około miesiąca na ostateczną decyzję - udało się, część formalna za nami, teraz praktyka, ale to już w kolejnych publikacjach.
-  

7 komentarzy:

 1. z niecierpliwością czekam na następny post.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa jestem jakie zmiany nanieśliście Państwo na Ksenię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście nanieśliśmy kilka zmian na projekt, największą zmianą jaką wprowadziliśmy to była decyzja o częściowym podpiwniczeniu domu oraz zmiana rodzaju stropu. Również w salonie zdecydowaliśmy się zlikwidować jedne drzwi wyjściowe na taras, a na piętrze chcemy lekko zakombinować ze ściankami działowymi garderoby oraz łazienki, już wkrótce pojawi się post opisujący nasze zmiany, a czy Wy również może zdecydowaliście się na wybór tego projektu?

   Usuń
 3. Budujecie wersję normalną czy lustrzane odbicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budujemy wersję normalną, w naszym przypadku ten układ najbardziej nam odpowiadał do naszej działki.

   Usuń
 4. Czy już ma Pani może zdjęcia z prac na budowie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. już niedługo coś podrzucę, zabieram się za nadrabianie zaległości,ta budowa wciąga jak czarna dziura... hiihihi traci się w niej poczucie czasu

   Usuń