czwartek, 13 kwietnia 2017

Projekt domu - jak go wybrać

Projekt domu - nice place for living

Jak wybrać projekt domu aby nie żałować podjętej decyzji

 Najlepiej to byłoby wybrać taki projekt,  który spełnia wszystkie nasze oczekiwania, ale czy tak się da? Czy nie ma żadnych ograniczeń i można dać ponieść się fantazji? I jak poznać nasze oczekiwania?  A tutaj opis jak my szukaliśmy idealnego dla nas projektu.


Przedstawiam dzisiaj moją check listę, która była dla mnie przydatna do podjęcia decyzji o wyborze projektu domu:
- ilość kondygnacji
- wielkość (najlepiej jakiś zakres)
- liczba sypialni oraz kwestia pokoju ekstra 
- ilość łazienek
- wielkość kuchni oraz jadalni
- wielkość salonu
- pralnia
- pomieszczenie gospodarcze
- spiżarnia
- wiatrołap
- rozkład pomieszczeń
- garaż tak czy nie, w bryle czy oddzielnie oraz ilość stanowisk
- podpiwniczenie
- strych
- rodzaj dachu
- okna dachowe 
- elementy dekoracyjne zewnętrzne
- projekt gotowy czy indywidualny
-odgórnie narzucone wymagania wynikające z warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania
- rodzaj technologii

Oczywiście przechodząc przez te wszystkie pytania należy bardzo dobrze znać swoje oczekiwania oraz swój tryb życia, czy ma się dzieciaczki, czy lubi się gotować, spędzać czas w domu, czy raczej dom pełnić będzie tylko funkcję spania a nie przebywania w nim, czy często będą odwiedzać nas znajomi, co gość będzie widział jako pierwsze po przekroczeniu progu (liczy się bowiem pierwsze wrażenie), czy może zamieszkają z nami rodzice, czy mamy liczne zainteresowania i zgromadziliśmy pokaźna ilość sprzętów rekreacyjnych, które gdzieś trzeba będzie pochować, dlatego przemyśleć należy swoją obecną sytuację i zaprojektować swoje przyszłe oczekiwania. Warto przemyśleć pomieszczenia gospodarcze, w których ustawimy nie tylko sprzęt do najważniejszych instalacji w domu, ale również posłuży nam do przechowywania narzędzi ogrodniczych a może nawet rowerów. Realnie też trzeba ocenić powierzchnię pomieszczeń użytkową na poddaszu i zobaczyć, ile faktycznie tam będzie miejsca, pamiętać należy, że skosy daje się wykorzystywać tylko częściowo a przy różnych projektach różnie jest podawana powierzchnia. Na sam koniec, a może powinno to się znajdować na samym początku naszej listy należy określić swoje możliwości finansowe potrzebne do zrealizowania takiej inwestycji, to jakimi środkami dysponujemy powinno w największym stopniu rzutować na naszą decyzję o wyborze wymarzonego domu. Mierzmy siły na zamiary. 

Osobiście wydaje mi się, że dobrze wybrany projekt to połowa sukcesu, następne etapy budowy i formalności budowlane będą już kolejną fazą realizacji podjętej przez nas decyzji, dlatego nie polecam spontanicznego podejścia do wyboru projektu domu (spontanicznie można wybrać dekoracje, zasłony ale nie projekt domu), przemyślmy, zaplanujemy i realizujmy swoje marzenia.

A co jeszcze w waszym przypadku miało wpływ na wybór projektu? Piszcie


2 komentarze:

  1. Ja i mój Mąż zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny. Było z tym sporo zamieszania i trudnych decyzji. Będę do Ciebie chętnie zaglądać :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to świetnie, gratuluję :)Decyzje przy indywidualnym wyborze rozwiązań na pewno nie należą do najłatwiejszych, dlatego podziwiam. A na jakim etapie budowy już jesteście? Powodzenia życzę:)

      Usuń