poniedziałek, 20 lutego 2017

Kuchnia - serce domu


Kuchnia - serce domu

Projektowanie kuchni

W tym poście chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem zgromadzonym do tej pory w temacie urządzania kuchni. Zapewne wszyscy o tym wiedza, że dobrze zaprojektowana kuchnia to połowa sukcesu, od projektu bowiem się zaczyna. Ale co zrobić, żeby dobrze zaprojektować kuchnię i na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się gotowaniem i czerpać prawdziwą radość ze wspólnie przygotowywanych posiłków.
Po pierwsze, jeszcze przed rozpoczęciem etapu realizacji bądź modernizacji należy określić swoje potrzeby i oczekiwania. A dokładniej, należy te potrzeby sprecyzować, zastanowić się jak przestrzeń kuchenną będziemy wykorzystywać oraz trybem życia naszych domowników. Najlepiej na spokojnie usiąść i odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania:

Czy będziemy dużo gotować w naszej kuchni?   

To wszak podstawowe przeznaczenie kuchni - przygotowywanie w niej posiłków. Pozwoli to ustalić pierwszą fazę projektowania kuchni. Dla osób, które rzadko gotują zaplecze kuchenne nie musi być bardzo duże, okazałe i bogato wyposażone.
Z kolei dla miłośników kucharzenia plan kuchni musi uwzględniać znacznie większą ilość szafek i blatów potrzebnych do realizacji kulinarnych eksperymentów.

Ilość blatów roboczych określmy na etapie projektowania kuchni


Czy stawiamy na kuchnię otwartą czy zamkniętą?  

To bardzo ważna decyzja. Nie zawsze projekt domu bądź mieszkania pozwala nam otworzyć kuchnię na strefę dzienną. W przypadku, gdy możliwości architektoniczne nam to umożliwiają kluczowa dla projektu jest zatem odpowiedź na pytanie, zamknięta czy otwarta?

Kuchnia otwarta - dla mnie największą zaletą kuchni otwartej jest możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym podczas "pichcenia" w kuchni, możemy z łatwością zerkać na dzieci bawiące się w salonie, prowadzić rozmowy z gośćmi i nie odizolowujemy się od pozostałych domowników. Otwarta kuchnia optycznie również powiększa dostępny metraż i mieszkanie staje się bardziej przestronne, jest to więc idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń (oczywiście nie jest zarezerwowane tylko dla małych mieszkań). Do minusów otwarcia przestrzeni kuchennej należeć będą przede wszystkim roznoszące się zapachy i substancje lotne (gaz) po całej otwartej przestrzeni. Przy zamiłowaniu do gotowania i smażenia musimy się z tym liczyć, rozwiązaniem tego problemu będzie dobry okap, pochłaniacz. Otwarta kuchnia wymaga również większego porządku, pełny zlew, rzeczy czy okruchy na blatach nie prezentują się estetycznie nie tylko względem gości ale również samemu nie spędza się dobrze czasu w pomieszczeniach zabałaganionych. Dlatego dobrze jest w takich kuchniach pomyśleć o zabudowanej zmywarce, która pomieści w sobie brudne naczynia, bądź ewentualnie częściowo osłonić zlew wyższym barkiem.

Kuchnia zamknięta

Kuchnia zamknięta - jest bardziej intymna, pozwoli nam odciąć się od pozostałych domowników, gości podczas procesu twórczego. Możemy również śmiało "schować" cały bałagan w przypadku. gdy nie chcemy go eksponować innym. Jako posiadaczka kuchni zamkniętej często korzystam z radia, po całym dniu w pracy relaksuję się słuchając swojej ulubionej muzyki, nie muszę słuchać relacji z meczu piłkarskiego itp.  Największym atutem w mojej kuchni jest duży stół, który służy nie tylko do wspólnego spożywania posiłków, przy tym stole moja córka często odrabia lekcje, czyta mi opowiadania, podczas gdy ja przygotowuję obiad. Ten stół to również świetne przedłużenie blatu roboczego, dodatkowe miejsce do pracy. Teraz marzy mi się kuchnia otwarta a w miejsce stołu wyspa robocza,... rozmarzyłam się :)
 

Ilość sprzętów roboczych 

Dobrze jest też dobrze zaplanować rozmieszczenie poszczególnych sprzętów. I mam tu nie tylko na myśli podstawowe sprzęty AGD przeznaczone do zabudowy w meblach typu kuchenka, piekarnik czy lodówka. Musimy zrobić spis wszystkich rzeczy, które posiadamy bądź planujemy zakupić i przypisać im określone miejsce docelowe - do tego trzeba zadać sobie pytanie czy będziemy mieli je gdzie przechowywać. Ja do przechowywania moich robotów, mikserów, tosterów i innych drobnych sprzętów wykorzystuję szafkę narożną, która  jest dość pojemna i z łatwością mieści moją obecną ilość potrzebnych sprzętów. W przypadku, gdyby na mojej liście życzeń pojawił się nowy sprzęt musiałbym się mocno zastanowić, z czego zrezygnować by zwolnić miejsce na nowy zakup, bo miejsce w mojej kuchni jest już w całości wykorzystane, dlatego przyjmuję zasadę, że lepiej jest mieć o jedną szafkę więcej, niż o jedną szafkę za mało :)


 Jaki styl w urządzaniu kuchni wybrać

Jak już przebrnęliśmy przez dość techniczną część urządzania kuchni, przechodzimy do części estetycznej - w jakim stylu urządzić wymarzaną kuchnię. Styl na który się zdecydujemy odzwierciedlać powinien  oczywiście gusta gospodarzy, ale nie zapominajmy o tym, że nasza kuchnia jest częścią składową większej całości, dlatego styl naszej kuchni nie powinien znacząco odbiegać od dotychczasowo stosowanych wzorów. 

 Realizacja - na co się zdecydować 

 W momencie w którym sprecyzowaliśmy już nasze potrzeby i oczekiwania i mamy wstępną koncepcję kuchni możemy śmiało przejść do fazy realizacji. W poszukiwaniu najlepszej firmy, która zrealizuje nasze marzenia najlepiej udać się do kilku salonów, w celu porównania ofert. Tutaj już będziemy mogli dobrać surowce (fronty drewniane, fornirowane, laminowane), rodzaje okuć, wykończeń itp wszystko oczywiście zależy od naszego budżetu, pamiętajmy tylko, że to inwestycja na lata dlatego nie we wszystkich aspektach stawiajmy na rozwiązania ekonomiczne. 
Ja wracam do swojej kuchni, by wejść znowu w fazę twórczą  i przygotuję coś na ząbek :) może ciasteczka owsiane....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz